Na początku czerwca 2020 roku pojawiła się nowa wersja jednego z najbardziej bezpiecznych systemów CMS na rynku, czyli Drupal 9. Data premiery najnowszej edycji systemu zbiegła się z wydaniem aktualizacji dla Drupala 8. Poprzednie wersje narzędzia podczas procesu migracji oznaczały dla użytkowników ogromne zmiany i wymagały dużego nakładu pracy. Jak wygląda to w najnowszej wersji? Czego można spodziewać się po Drupalu 9? Najważniejsze nowości przedstawiamy w poniższym artykule.
Łatwiejszy system aktualizacji
Nowa wersja Drupala to także nowe podejście do samej filozofii rozwoju systemu. Drupal 9 ma zakończyć okres kłopotliwych migracji, dlatego przejście na nową wersję ma być łatwiejsze i szybsze, co zdecydowanie przypadnie do gustu użytkownikom systemu. Jest tu jednak haczyk, ponieważ łatwość aktualizacji ma zachodzić od wersji 8, zatem starsze wersje CMS-a muszą zostać uaktualnione do Drupala 8, a następnie do najnowszej wersji lub od razu do Drupala 9. Oczywistym jest, że w przypadku migracji z Drupala 7 do Drupala 9 proces ten będzie bardziej czasochłonny, jednak zgodnie z zapowiedziami, kolejne aktualizacje witryn, które są poprawnie skonfigurowane, powinny pójść łatwo.
Nowy cykl wydawniczy
Już jakiś czas temu ogłoszono przyjęcie nowego, sześciomiesięcznego cyklu wydawniczego Drupal 8. Od tej pory pojawiać się będą dwa wydania rocznie, dzięki czemu cały system zarządzania treścią zyska względem zewnętrznego narzędzia, czyli Symfony – frameworka PHP wykorzystywanego w Drupal.
Wcześniejsze wydania Drupala pojawiały się na kilka tygodni przed wydaniem Symfony, dlatego przyjęcie najnowszej wersji zmuszało twórców do długiego oczekiwania na jej wdrożenie. Obecny system wydawniczy przewiduje wydawanie aktualizacji w czerwcu i grudniu, przez co dostosowanie się do najnowszych wersji Symfony może nastąpić w ciągu jednego miesiąca.
Konieczność oczyszczenia kodu
Powodem wydania nowej wersji Drupala była przede wszystkim potrzeba oczyszczenia kodu z przestarzałych elementów. Nowe funkcjonalności dodawane do systemu często powodowały problemy właśnie ze względu na obecność starego kodu. W Drupal 9 wyzbyto się wszystkiego, co nie jest już potrzebne, dzięki czemu dodawanie nowych funkcji do Drupala jest znacznie szybsze. Warto też wspomnieć, że Drupal 9 to tak naprawdę najnowsze wydanie Drupala 8, tylko bez nieaktualnych części kodu.
I to w zasadzie największe zmiany dotyczące najnowszej wersji tego CMS-a. Czy Drupal 9 stał się już tak dobry, że zmiany między poszczególnymi wersjami nie są aż tak zauważalne? Niby nie ma rewolucji, bo wprowadzone nowości nie są drastyczne, jednak zmiana podejścia i usunięcie największych wad poprzedników to spory sukces twórców narzędzia. Posiadacze odpowiednio skonfigurowanych witryn na Drupalu 8, nie powinni mieć powodów do zmartwień – aktualizacja powinna pójść szybko, dlatego nie warto zwlekać, bo listopad 2021 to czas, w którym kończy się wsparcie dla tego wydania. Rok później czeka to Drupala 7, dlatego tu również dobrze mieć ten termin na uwadze.
może w końcu aktualizacje drupala, w związku z nową wersją faktycznie będą prostsze. Ja kojarze, że przy każdej nowej wersji ten temat jest podnoszony…