Dzisiaj już większość firm jest widoczna w Internecie i ma swoje strony internetowe. Powinny być one jednak tworzone z myślą o użytkowniku, tymczasem zdarza się, że to indywidualne preferencje osób z firmy dyktują wygląd witryny www. Co zrobić, aby była ona przyjazna dla użytkownika? Podpowiadamy, jakie są wymagania funkcjonalne strony internetowej.

Funkcjonalna strona – dlaczego należy o to zadbać?

Wchodzisz na stronę, a tam pojawia się pop-up zajmujący cały ekran, którego nie możesz wyłączyć, bo nie widzisz typowego dla tej czynności „x” – to zaledwie jeden z wielu przykładów, który może świadczyć o tym, że strona jest niefunkcjonalna. W powyższej sytuacji użytkownik prawdopodobnie opuści witrynę i wejdzie na stronę konkurencji. Dbałość o przejrzystość strony przekłada się zatem na obniżenie współczynnika odrzuceń, generuje większy ruch i konwersję. Może zatem pozytywnie wpływać na samą sprzedaż, dlatego warto dbać o funkcjonalność strony.

Backend strony internetowej

Strona internetowa składa się z dwóch zasadniczych części, to znaczy backendu i frontendu. Backend to wszystko to, czego nie widać, gdy jesteś na stronie, czyli wszystkie rozwiązania znajdujące się na zapleczu witryny, a które sprawiają, że dane są przetwarzane, a strona działa. Panel administracyjny i sam schemat strony internetowej stworzony przez webdevelopera nie jest widoczny dla użytkownika. Frontend natomiast to już wszystko to, co jest widoczne dla osoby odwiedzającej stronę, czyli cały jej wygląd, menu, slidery, nawigacja. Frontendowcy oprócz HTML-a muszą znać CSS.

Najważniejsze funkcjonalności witryny internetowej

Jest wiele możliwości, by z powodzeniem poprawić funkcjonalność strony internetowej. Skupimy się jednak na tych najważniejszych.

Kluczowa funkcjonalność strony #1 – Responsywność

Responsywność stron internetowych to już dzisiaj obowiązek. Tymczasem na ten moment zaledwie co trzecia strona jest responsywna. Liczba osób, które korzystają ze smartfonów, z każdym rokiem rośnie. Już teraz szacuje się, że ok. 40% użytkowników przegląda Internet wyłącznie przy użyciu urządzeń mobilnych. Dlatego tak ważne jest dostosowywanie się witryny do rozdzielczości ekranu – w przeciwnym razie niektóre treści, przyciski czy formularze mogą się nie wyświetlać w całości, zostaną „ucięte”, co nie tylko nie prezentuje się profesjonalnie, ale przede wszystkim jest niefunkcjonalne.

Można się również zdecydować na dedykowane strony mobilne przeznaczone wyłącznie dla urządzeń tego typu – są one „lżejsze” i zawierają w adresie przedrostek „m”, tak jak dzieje się to w przypadku YouTube’a – m.youtube.com. Warto również dodać, że responsywność to jeden z ważnych czynników dal samego Google’a.

Kluczowa funkcjonalność strony #2 – Live chaty

Jeżeli zależy Ci na funkcjonalności strony internetowej, warto również rozważyć wprowadzenie live chatów, które pozwolą komunikować się z klientami i pozostawać z nimi w bezpośrednim kontakcie. Takie rozwiązanie sprawdzi się w szczególności w e-commerce, gdzie użytkownicy mogą mieć wiele zapytań, np. o etap realizacji zamówienia, reklamacje, dostępność. Bez względu jednak na branżę i charakter działalności chat zostanie z pewnością doceniony przez klientów, którym zależy na szybkim dostępie do informacji. Na rynku można znaleźć wiele darmowych propozycji live chatów, które można skonfigurować ze swoją stroną internetową. Taką funkcję oferuje m.in. popularny Messenger.
Funkcjonalna strona www

Kluczowa funkcjonalność strony #3 – Prędkość ładowania

Strona nie ładuje się przez więcej niż 2-3 sekundy? Możesz być pewny, że w takim przypadku odwiedzający po tym czasie ją opuści i przejdzie na stronę konkurencji, dlatego dobra witryna www musi być szybka. Co więcej, sam Google uwzględnia szybkość strony w swoim algorytmie, dlatego te strony, które nie mają problemu z ładowaniem, mają szansę znaleźć się wyżej w rankingu SERP.

Poza tym, obecnie liczy się także zasada mobile-first, co oznacza w praktyce, że projektowanie strony należy rozpocząć od najmniejszej rozdzielczości i urządzenia. Dopiero wraz ze wzrostem rozdzielczości oraz rozmiarów urządzeń rozbudowuje się sama stron internetowa poprzez nowe funkcjonalności i dokładanie kolejnych elementów.

Kluczowa funkcjonalność strony #4 – Bezpieczeństwo

Zainstalowanie certyfikatu SSL to już dzisiaj niemal obowiązek. Jego brak stawia natomiast Twoją witrynę w niekorzystnym świetle, ponieważ prezentuje się nieprofesjonalnie i stanowi zagrożenie dla użytkowników. Nikt nie będzie chciał zrobić zakupów w sklepie online, który w sieci widnieje jako „niezabezpieczony”. Certyfikat SSL gwarantuje, że klucz publiczny emitowany z serwera do przeglądarki, jest rzeczywiście właściwym kluczem i nie stoi za nim ktoś, kto podszywa się pod serwer. Obecność certyfikatu jest także brana pod uwagę przez Goolge’ a w procesie pozycjonowania. Certyfikat SSL można zwykle dokupić u dostawcy hostingu.

Kluczowa funkcjonalność strony #5 – Przyjazna nawigacja

Funkcjonalność strony internetowej utrudni również skomplikowane menu, gdzie trudno znaleźć pożądaną informację. Tymczasem powinno ono być czytelne, a także łatwo klikalne. Zdarzają się jednak strony, na których trudno kliknąć w wybraną pozycję, ponieważ menu „ucieka”. Utrudnia to poruszanie się po witrynie. Dobrym pomysłem będzie więc tzw. sticky menu, czyli „przyklejone”. Oznacza to, że będzie się ono przemieszczać w dół strony przy scrollowaniu, dzięki czemu nie trzeba wracać specjalnie na górę witryny, by wybrać inną zakładkę. Takie rozwiązanie jest coraz częściej stosowane.

Standardem jest również podlinkowanie logo do strony głównej. Użytkownicy już intuicyjnie właśnie tam klikają, by powrócić do witryny głównej. Poza tym przydatne są także tzw. breadcrumbsy, czyli okruszki, które pomagają mieć wgląd do położenia na stronie. Niezwykle pomocna okaże się również wyszukiwarka, zarówno na stronie, jak i blogu, dzięki czemu znalezienie potrzebnej informacji będzie dużo sprawniejsze i szybsze.

Kluczowa funkcjonalność strony #6 – Webdesign

Podobno użytkownik potrzebuje ok. 2,6 sekund, aby ocenić, czy wizualnie, chce pozostać na stronie. Na podstawie eye trackingu (przeglądanie stron internetowych) można stwierdzić, że największą uwagę przykuwają takie elementy jak:

  • logo,
  • menu nawigacyjne,
  • pole wyszukiwania,
  • główny obraz strony,
  • treści,
  • stopka.

Webdesign i UX

Webdesign odgrywa istotną rolę w odbiorze strony. Według brytyjskich badań 94% ankietowanych twierdzi, że kiepski projekt strony sprawia, że nie jest ona obdarzona przez użytkowników wystarczającym zaufaniem. Czynniki, które wpływają na taką opinie to m.in.:

  • nieprzyjazne, „ciężkie” szablony,
  • mało czytelna czcionka,
  • pop-upy z reklamami,
  • długi czas ładowania się grafik.

Audyt funkcjonalności (UX)

UX, czyli user experience, to ważne z punktu widzenia funkcjonalności strony praktyki, które pozwalają poprawić użyteczność i intuicyjność witryny. UX określa doświadczenia użytkownika i jego wrażenia w trakcie korzystania ze strony. Ocena funkcjonalności strony internetowej może nastąpić m.in. na podstawie specjalnego audytu, który sprawdza, jakie są oczekiwania i potrzeby osób odwiedzających daną witrynę. Audyt sprawdza m.in. strukturę strony, nawigację, czytelność, możliwość kontaktu z firmą czy złożenie zamówienia. Na tej podstawie można uzyskać wiele zaskakujących wniosków, ponieważ nagle może się okazać, że na opuszczanie koszyków w sklepie internetowym miała wpływ na przykład konieczność rejestracji, co zniechęcało potencjalnych klientów.

Do najczęściej powtarzających się błędów UX należą:

  • mało przyjazny interfejs – w czasie, gdy korzystanie z Internetu staje się coraz bardziej powszechne, wiele działań w obrębie strony staje się już intuicyjnymi, dlatego nie powinno się zmieniać dotychczasowych praktyk, np. przycisk zamknięcia popu-u powinien być w prawym górnym rogu, a nie w lewym bądź zakładka cennik powinna być w widocznym miejscu w menu, a nie ukryta jako kolejna podstrona danej zakładki. Przyjmuje się, że użytkownika od pożądanej informacji powinny dzielić maksymalnie 2-3 kliknięcia. Należy także stworzyć sobie margines bezpieczeństwa, na wypadek rozbudowy witryny w przyszłości, tak aby nie okazało się, że dodanie kolejnych podstron w menu będzie trudne lub wręcz niemożliwe.
  • brak responsywności – o tym problemie stron internetowych wspominaliśmy już wyżej. Podkreślmy raz jeszcze, że poprawne wyświetlanie się stron internetowych w wersji mobilnej ma z pewnością pozytywny wpływ na konwersję.
  • pomijanie fold line – fold line to tzw. linia zanurzenia, czyli wszystko to, co widać na stronie, zanim przewiniesz ją w dół. Dlatego to tutaj powinny się znaleźć najważniejsze treści. Twoja oferta wyróżnia się na tle konkurencji? Jako jedyny w okolicy świadczysz określone usługi? To dobry pretekst, by pisać o tym właśnie w obszarze fold line. Masz wtedy większą szansę, że zachęcisz użytkownika do pozostania na stronie dłużej.
  • brak opcji filtrowania w sklepie internetowym – to kolejny czynnik utrudniający funkcjonalność strony internetowej. Chociaż wiele sklepów internetowych wyposażonych jest już w opcje filtrowania, to zdarzają się e-commercy z mało funkcjonalnym sortowaniem. Jest to utrudnieniem szczególnie tam, gdzie asortyment jest duży i nie można zawęzić otrzymanych wyników. W efekcie do przejrzenia otrzymujesz np. 10 stron czerwonych sukienek wieczorowych bez możliwości sortowania od najtańszych do najdroższych.
  • skomplikowane formularze – minimalizm to cecha dobrego formularza. Powinien on się ograniczać do naprawdę najważniejszych pól. Przy składaniu zamówienia informacja o dacie urodzenia nie wydaje się niezbędna. Poza tym warto ułatwić wypełnianie pól poprzez autouzupełnianie, czyli automatyczne podpowiedzi. Często dzieje się tak przy okazji kodu pocztowego. Na tej podstawie system sam podpowiada już miejscowość.

Funkcjonalności stron internetowych – podsumowanie

Podsumowując, funkcjonalność strony www jest niezwykle ważna i nie powinna być lekceważona. Dlaczego? To od tego czynnika może zależeć chociażby współczynnik konwersji, a z pozoru mało znaczące elementy mogą mieć duże znaczenie w sprawnym poruszaniu się po witrynie. Dlatego to opis funkcjonalności strony internetowej powinien być punktem wyjścia przy tworzeniu witryny dla Twojego biznesu.

Dodaj komentarz

One Response

Darmowy-cms.pl