Szybki rozwój technologii stawia wyzwania przed właścicielami sklepów internetowych. Nowe możliwości i nowe zwyczaje zakupowe zmieniają się co chwilę, a responsywny sklep internetowy to jeden z elementów, który obecnie jest kluczowy podczas prowadzenia działalności online. Dlaczego sklep RWD jest obecnie tak ważny?

Co to jest responsywny sklep internetowy?

Obecna liczba użytkowników mobilnych w sieci to ponad 50%, dlatego warto chociaż w pewnej części mieć wiedzę na temat responsywnych widoków strony www. Responsive Web Design (RWD) to taki projekt strony internetowej, której układ dostosowuje się do wielkości ekranu urządzenia, na którym jest wyświetlana. Niezależnie czy produkty w danym sklepie internetowym przeglądamy na komputerze, tablecie czy smartfonie, prawidłowo zaprojektowana strona będzie wyświetlać się w sposób, który jest dla użytkownika komfortowy i nie zakłóca nawigacji strony ani jej czytelności.

Dlaczego warto zaprojektować responsywny sklep internetowy?

Dobrze zoptymalizowana strona internetowa to najważniejszy atut przedsiębiorstw, które zajmują się handlem e-commerce. Zakupy online, niezależnie od wielkości ekranu i systemu operacyjnego, to klucz do sukcesu, ponieważ umożliwiają dokładne i komfortowe przeglądanie. Aby jeszcze bardziej uwypuklić znaczenie sklepu RWD, poniżej przygotowaliśmy krótką listę, która pomoże ci jeszcze bardziej zrozumieć znaczenie tego rozwiązania.

Wzrost zakupów z urządzeń mobilnych

Wzrost populacji na świecie oznacza większą liczbę użytkowników, którzy są w sieci i tym samym, wzrost liczby kupujących. Klienci coraz częściej przenoszą czynności wykonywane na komputerze do telefonów czy tabletów, a jednym z takich działań jest przeglądanie stron internetowych. W tym wypadku responsywny sklep internetowy to nie tylko sugestia lecz konieczność. Brak takiego rozwiązania w swoim sklepie najzwyczajniej oznacza utratę dużej części klientów.

Lepsza widoczność w wyszukiwarkach

Elastyczne projektowanie stron to również lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania, a w przypadku sklepu internetowego ranking witryny w wyszukiwarkach jest szczególnie ważny. Wyszukiwarki takie jak Google preferują strony, które przeznaczone są na urządzenia mobilne i stawiają na komfort z użytkowania. Ostatnimi czasy coraz częściej mówi się, że stworzenie witryny przyjaznej dla urządzeń mobilnych może być obowiązkiem, by uzyskać wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, dlatego niech będzie to tylko podkreśleniem znaczenia tej kwestii.

Ruch w mediach społecznościowych

W tym temacie ważne są też social media, które jeszcze bardziej zyskują na popularności. Większość użytkowników mediów społecznościowych przegląda je za pomocą urządzeń mobilnych. Może wydawać się, że nie ma to zupełnie powiązania, jednak prowadząc kampanię reklamową np. na Facebooku to ruch z pewnością kierujesz do swojej witryny. Użytkownik klikając w reklamę przynosi się na stronę bezpośrednio z telefonu czy tabletu, więc odpowiednio zaprojektowana strona jest twoim sprzymierzeńcem.

Lepsze wrażenia użytkownika

Może nie zdajesz sobie sprawy, ale niewłaściwie zaprojektowany sklep może poważnie zaszkodzić współczynnikowi konwersji. Użytkownik, wchodząc na stronę oczekuje łatwego przeglądania na każdym ekranie i dokładnie takich samych funkcjonalności, które ma strona w pełnej rozdzielczości. Pamiętaj też o prędkości ładowania się strony – jeśli strona ładuje się dłużej niż 3 sekundy, to połowa użytkowników po prostu ją opuści. Prędkość wczytywania się strony na responsywnym projekcie jest szybsza ze względu na ograniczenie żądań HTTP i potrzebę mniejszej liczby wtyczek, dlatego to kolejny z powodów, dla którego warto pamiętać o RWD.

Technologia RWD to przyszłość

Firmy, które nie zdążyły jeszcze wdrożyć responsywnego projektu sklepu powinny jak najszybciej to zrobić, ponieważ tracą sporą część klientów. Responsywny sklep internetowy nie jest chwilowym trendem, a liczba użytkowników, która dokonuje zakupów przez urządzenia mobilne cały czas wzrasta, dlatego jeśli zależy ci na wzroście sprzedaży i podążaniu za konkurencją to jest to absolutny must-have.

Dodaj komentarz